VERTİGO HAKKINDA MERAK EDİLENLER

Ana Sayfa » Sağlık » VERTİGO HAKKINDA MERAK EDİLENLER
Paylaş
Tarih : 26 Aralık 2016 - 15:00

Denge algısının bozulması sonucunda meydana gelen vertigo rahatsızlığı önemli bir sağlık sorunudur. Vertigo rahatsızlığı olanlar, bu rahatsızlığı daha çok sabah uyandıklarında ya da ani bir hareket yaptıklarında yaşarlar.
VERTİGO NEDEN MEYDANA GELİR
Vertigo rahatsızlığının birçok nedeni vardır. Bu nedenler arasında travmalar, nörolojik rahatsızlıklar, alerjik rahatsızlıklar, enfeksiyon, kulak rahatsızlıkları ve migren başta gelmektedir.
Denge duyusundaki işlev bozukluğundan kaynaklanan vertigo rahatsızlığı yaşayanlar, bu rahatsızlığın etkisini kırmak için aniden pozisyon değiştirmemelidir.
Vertigo rahatsızlığı, teşhis edilirken hastaya bir takım testler uygulandıktan sonra kulak ve nörolojik muayene ile sorunun kulakta mı ya da beyinde mi olduğu teşhis edilir. Nörolojik muayenede doktor, EEG, bilgisayarlı tomografi ya da MR’a gereksinim duyabilir. Hastaya yapılan tüm tetkikler sonucunda vertigo teşhisi konulamıyorsa hasta, psikiyatriye ya da rehabilitasyona yönlendirilir.
Vertigonun tedavisinde stres, sigara, alkol, tuz ve kafein gibi tetikleyici unsurlar yok edilir. Hekimin gerek görmesi durumunda hastaya ilaç tedavisi uygulanabilir. Hasta ilaç tedavisine cevap vermezse hekim cerrahi müdahale yapabilir.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

SORGUNLU VATANDAŞLARDAN ÖRNEK DAVRANIŞ
SORGUNLU VATANDAŞLARDAN ÖRNEK DAVRANIŞ

Sorgunlu vatandaşlar, Yozgat kan bağışı merkezinde Türk Kızılayı tarafından düzenlenen kan bağışı kampanyasına yoğun ilgi göstererek

PRATİK ÇÖZÜMLER ELİMİZİN ALTINDA
PRATİK ÇÖZÜMLER ELİMİZİN ALTINDA

  Kadınlar hamile olduklarını öğrenir öğrenmez pek çok şeyi merak ederler; ama aslında bunu öğrendiklerinde ilk merak ettikleri şey bebeklerinin

BAKIM VE GÜZELLİK ÜZERİNE
BAKIM VE GÜZELLİK ÜZERİNE

  Bakım güzellik konusu, kadınların üzerinde en çok durduğu, en çok para ve zaman harcadığı konulardan birisidir. Kadınlar en çok ciltlerine

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz